بخاری برقی

بخاری های برقی جایگزین بخاری های گازی

بخاری برقی

بخاری های گازی مخصوص مکان های کوچک بوده و در کنار تولید شعله و گرما اقدام به تولید منواکسید کربن نیز می‌کنند. منواکسید کربن از طریق لوله بخاری و دودکش به خارج از محیط منتقل می‌شود. در صورت نشت گاز به داخل و استشمام آن باعث ایجاد مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد.

خطر مرگ با استشمام منواکسید کربن: متاسفانه تعداد زیادی از افراد سالانه با استشمام این گاز مسموم شده و حتی جان خود را از دست می‌دهند. علائم مسمومیت با منواکسید کربن دارای طیف وسیعی است که در بسیاری از موارد شبیه به سرماخوردگی است. متاسفانه بسیاری از افراد به تصور سرماخوردگی به پزشک مراجعه نکرده و دچار مسمومیت می‌شوند.

گاز گرفتگی با علائمی چون سردرد، ضعف جسمانی، تهوع و استفراغ، سرگیجه، خمیازه کشیدن و کاهش دید همراه است. البته، شاخص ترین نشانه گازگرفتگی حالت خواب آلودگی است که اگر فرد نتواند آن را در مراحل اولیه تشخیص دهد دچار مسمومیت و حتی مرگ خاموش می‌شود. مطمئنا واژه “مرگ خاموش” را به مراتب در محافل خبری شندیده‌اید. منواکسید کربن به گونه‌ای عمل می‌کند که فرد در حالت خواب هرگز متوجه استشمام آن نشده و متاسفانه به حالت اغما فرو می‌رود. تا جایی که تنفس برای او سخت شده و بدون آن که متوجه شود، از دنیا می‌رود.

بهتر است با تکنولوژی پیش برویم و با روی کار آمدن وسایل گرمایشی جدید با وسایل گرمایشی قدیم کم کم خداحافظی کنیم. وسایل گرمایشی که امروزه ساخته می شوند باید دارای پارامتر های خاصی باشند به عنوان مثال کم مصرف باشد یعنی دارای برچسب انرژی A و B باشد که بسیار به صرفه است و در مصرف برق هم جلوگیری شود.

با توجه به پایین آمدن متراژ خانه ها طی ده سال اخیر محصول مورد نیاز باید کوچک باشد و نیاز به جای زیادی نداشته باشد که بتوان به راحتی آن را جا به جا کنید و فضای کمی را اشغال می کنند استفاده نمایند.

بخاری برقی

انواع بخاری برقی

بخاری برقی فن دار

این نوع بخاری برقی نیز مانند بخاری برقی‌های تابشی دارای المنت هستند با این تفاوت که بجای اینکه گرما توسط سطح بخاری به محیط انتقال داده شود، توسط فن به محیط انتقال داده می‌شوند. بازدهی این بخاری‌ها نسبت به بخاری برقی‌های تابشی نسبتا بالاتر می‌باشد. بخاری برقی فن دار معمولا دارای ترموستات تنظیم و سنسور خاموش شدن در صورت گرم شدن بیش از حد فضا می‌باشد و از این نظر نیز امنیت بالاتری دارد.

بخاری برقی‌ روغنی

این نوع بخاری با فناوری گرمایش (micathermic)،‌ کار می‌کند. در واقع گرمایش‌های تابشی و همرفتی، با استفاده از روغن گرمابر درون بخاری، تولید می‌شود. این روغن وارد تمام تیغه‌های بخاری شده و گرما را به کل اتاق منتشر می‌کند.

بخاری برقی تابشی

همانطور که از نام این بخاری‌ها پیداست، تابش گرما یکی از ویژگی‌های متمایز این بخاری با سایر بخاری‌های برقی است. در بخاری برقی تابشی از چندین المنت استفاده می‌شود و معمولا یک سطح بازتابنده (معمولا آلمینیوم تقویت شده) در بخش پشتی المنت‌ها قرار داده می‌شود. برخی از این بخاری‌ها دارای 2 تا 3 المنت بوده و توانی بین 500 تا 3000 وات دارند. در این بخاری‌ها می‌توان با انتخاب تعداد المنت‌هایی که می‌خواهید  روشن کنید، میزان گرمادهی بخاری را مشخص مرد.

در بخاری الکتریکی تابشی، تابش حاصل می‌تواند تا زمانی که به جسمی برخورد نکرده ‌است از فضا عبور کند. این ویژگی به جای گرم کردن هوا، مستقیما افراد یا اشیا را گرم می‌کند. این روش برای مکان‌هایی که هوا جریان دارد، مناسب است. این بخاری‌ها بی‌صدا هستند.

بخاری برقی کانوکتور

این بخاری نیز مانند دو نمونه قبلی از المنت برای ایجاد گرما استفاده می‌کند. در این نوع بخاری‌ها نیز امکان استفاده از فن وجود دارد. این بخاری‌ها نسبت به دو نوع قبلی دارای ابعاد بزرگتری می‌باشند. بخاری‌های برقی کانوکتور مشابه بخاری برقی تابشی کاملا بی‌صدا می‌باشند اما چنانچه از فن آن استفاده کنیم، مانند بخاری برقی‌های فن دار صدای فن قابل شنیده شدن می‌شود.

بخاری‌ برقی قرنیزی

این بخاری‌ها مناسب ساختمان‌های قدیمی که سیستم لوله‌کشی گرمایشی و تهویه هوا ندارند، است. همچنین می‌تواند به عنوان مکمل سیستم گرمایشی خانه‌‌های جدید به‌کار برده شود. این بخاری‌ها، هوای اتاق را از کف به سقف گرم می‌کنند. در ضمن به‌راحتی نصب می‌شوند و حرارت خوبی تولید می‌کنند. همچنین به دلیل روکار بودن لوله‌های انتقال آب گرم، تبادل حرارت بهتری با محیط دارند. در این سیستم، لوله‌ها نقش رادیاتور را دارند و با استفاده از این نوع بخاری‌ها می‌توان تا ۵۰ درصد در سیستم لوله‌کشی ساختمان، صرفه‌جویی کرد.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

On Key

Related Posts

کاربرد هویه

هویه: راهنمای کامل از کاربرد تا تعمیر و نگهداری

با سلام به همه دوستداران الکترونیک و وبسایت ترموتک. قبلاً مقاله ای در مورد تعمیر هویه برای شما منتشر کردیم که با استقبال بسیاری از شما مواجه شد. این استقبال ما را ترغیب کرد تا یک مقاله جامع تر و کامل تر در مورد هویه برای شما آماده کنیم. در این مقاله، ما قصد داریم

تصویر شاخص سیلیکون و کاربرد های آن

سیلیکون و کاربرد آن

سیلیکون چیست؟ سیلیکون (سیلیکن) ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که در گروه 14 قرار دارد و به عنوان یکی از فلزات نیمه گران است. این عنصر با نماد Si و عدد اتمی 14 شناخته می شود. سیلیکن، دومین عنصر فراوان در پوسته زمین است و تنها از اکسیژن کمتر است. سیلیکن در

المنت در صنعت چاپ

المنت حرارتی در صنعت چاپ

المنت دستگاه چاپ المنت دستگاه چاپ یکی از اجزای اصلی این دستگاه است که نقش مهمی در فرآیند چاپ ایفا می‌کند. این قطعه معمولاً از جنس مس یا آلومینیوم ساخته می‌شود و دارای یک روکش نسوز است. المنت دستگاه چاپ وظیفه‌ی انتقال گرما به کاغذ یا سطح چاپ را بر عهده دارد. خرابی المنت دستگاه

آلومینیوم

آلومینیوم آلومینیوم یا آلومینیم عنصری شیمیایی با عدد اتمی ۱۳ و نشان شیمیایی Al است. چگالی آلومینیوم کمتر از سایر فلزات رایج است، و تقریباً یک سوم چگالی فولاد است. این عنصر میل زیادی به اکسیژن دارد و هنگام قرار گرفتن در معرض هوا، یک لایه اکسید محافظ بر روی سطح تشکیل می‌دهد. آلومینیوم از

پیمایش به بالا