ترموکوپل

ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب میگردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید میشوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود ۱۷۰۰ درجه میباشند . با توجه به پدیده سیبک اتصال هر دو فلز از نوع مختلف باعث ایجاد آن شده و تولید میلی ولتی متناسب با دمای اعمال شده میکند از این رو انواع مختلفی از تر مو کوپل میتوان تولید کرد در حالی که در استانداردهای متداول میتوان از انواع ۱۰ یا ۱۲ ترموکوپل یاد کرد که در مدلهای های مختلف و با اشکال گوناگون تولید میشود . با توجه به کاربرد ، محیط اندازه گیری دما ،رنج دما ، اندازه گیری دقیق از انواع ترموکوپلها میتوان به انواع زیر اشاره کرد :

ترموکوپل کلگی دار PT 100

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپل های نوع K از سیم فلزی Ni-Cr (به نام تجاری کرومل Chromel) و Ni-Al (به نام تجاری آلومل Alumel) ساخته می شود.این نوع ارزان قیمت است و یکی از پرکاربردترین ترموکوپل ها می باشد. رنج عملکرد دمایی آن بین −۲۰۰ °C و +۱۳۵۰ °C و حساسیت آن تقریبا ۴۱ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. ترمو کو پل نوع K بخاطر استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد لذا در کوره ها که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب تر می باشد. برای خرید انواع ترموکوپل با ما تماس بگیرید.

ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپل ها از فلز آهن Fe و آلیژهای مس – نیکل Cu-Niساخته می شود. رنج دمایی این ترمو کوپل بین −۱۸۰ °C و +۷۵۰ °C است. به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترمو کوپل ، در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود. حساسیت ترمو کوپل نوع J ، به اندازه ی ۵۵ µV/°Cاست و برای طرح های جدید توصیه می شود. در ترمو کوپل نوع J به علت وجود آهن در مکانهایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد استفاده نمی شود.

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپل های نوع E با استفاده از فلزات Ni-Cr (کرومل) و Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی آن ، بین −۴۰ °C و +۹۰۰ °C است. این ترمو کوپل با ۶۸ µV/°C بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است ، استفاده کرد.

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل های نوع T از مس Cu و آلیاژ نیکل – مس Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی این نوع ترمو کوپل ، بین −۲۵۰ °C و +۴۰۰ °C است. این ترمو کوپل نسبتا ارزان و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد. حساسیت این ترمو کوپل ، ۴۶ µV/°C است.ترمو کوپل نوع T در صنعت به دلیل اینکه نسبت به تمام انواع ترمو کوپل خطیتر است و رنج درجه حرارت مناسبی دارد و همچنین از حساسیت خوبی برخوردار است در صنعت بیشتر مورد استفاده می گیرد.

ترموکوبل کلگی دار PT 100

ترموکوپل کلگی دار 100pt

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل های نوع N از فلزهای Ni-Cr-Si (به نام تجاری نیکروسیل) و Ni-Si-Mg (به نام تجاری نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین−۲۷۰ °C و +۱۳۰۰ °C است. حساسیت این ترمو کوپل ، به اندازۀ ۳۰ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

سنسور PT100 نوعی سنسور دمای مقاومتی است که در ۰ درجه ۱۰۰ اهم خروجی میدهد و به صورت خطی طبق بالا رفتن دما خروجی اهم هم بالا می رود. این نوع سنسور دقیق ترین سنسور دما برای رنج دمای -۲۰۰ الی + ۶۰۰ درجه است. سنسور دما یا ترموکوپل های کلگی دار انواعی هستند که دارای جانکشن باکس مخصوص برای ارتباط سنسور یا ترموکوپل از طریق کابل رابط با ترموستات هستند‌‌‌‌‌.

غلاف محافظ سنسور دما و یا ترموکوپل که به صورت لوله فلزی ته بسته است و سنسور درون آن قرار میگیرد. غلاف در ابعاد مختلف و آلیاژهای مختلف مثل انواع استنلس استیل ها و غیره ساخته میشوند. استنلس استیل ۳۱۶ آلیاژی از استیل است که در صنایع مختلف به کار می آید. در مقایسه با گرید ۳۰۴ این نوع استیل در آلیاژ خود از مولیبدنوم هم استفاده می کند.

مهمترین خاصیت استیل ۳۱۶ مقاومت خوب در برابر اسید و خورندگی میباشد. رزوه پیچی است که در انتهای سنسور دما و روی غلاف قرار داشته و باعث ثابت شدن ترموکوپل در محل مورد نظر می شود. در زمان انتخاب رزوه دقت نمایید که سایز رزوه سنسور خریداری با سایز مادگی که در محل نصب وجود دارد همخوانی داشته باشد.

ترموکوپل فلکسی سوزنی
تزموکوپل فلکسی سوزنی

ترموکوپل فلکسی سوزنی

ترموکوپل کلگی دار
ترموکوبل کلگی دار
ترموکوپل کلگی دار PT100
ترموکوپل کلگی دار 100pt

ترموکوبل کلگی دار دو قلافه pt100

بیشتر بخوانید: المنت چیست؟

انواع المنت

Previous slide
Next slide

دیدگاهتان را بنویسید

پیمایش به بالا