المنت چیست؟

المنت یک رشته سیم نیمه هادی همراه با مقاومت است که خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالا را دارا هستند ، به طور نمونه اگر جریان الکتریکی زیادی در یک سیم نازک ساده به شکل المنت برقرار شود ( اتصال کوتاه ) سیم در عرض چند صدم ثانیه ذوب می شود اما المنت ها این خاصیت را ندارند و جریان های بسیار زیادی را می توانند تحمل کنند ،به انواع و اقسام تجهیزات تولید کننده گرما در هیترهای الکتریکی گفته می شود. المنت ها در فرم ها، اندازه ها و توان های متفاوت در دسترس می باشند. این تفاوت ها بیشتر از لحاظ پیکربندی و جنس مواد می باشند. می توان گفت که تمامی مبدل های حرارتی یک هدف مشترک دارند: تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی گرمایی تا بیش از ۷۰۰ درجه و توزیع انرژی از طریق جامدات، مایعات و گازها.المنت گرمایی یک سیم دارای مقاومت الکتریکی است که به دور یک استوانهٔ عایق نارسانا از جنس سرامیک یا خاک نسوز پیچیده شده‌است و گذشتن جریان برق از آن گرما تولید می‌کند. این مقاومت‌ها از جنس کُرُم و نیکل (نیکروم) یا ترکیبات الوکروم ساخته می‌شوند و با توان‌های مختلف در بازار موجودند.

 

کاربرد المنت ها

به کمک این تجهیزات حرارتی، نسل جدیدی از تجهیزات مدرن تولید کننده گرمایش در اختیار ما قرار گرفته است. هیترهای برقی (بخاری)، خشک کننده های مو (سشوار)، سماور برقی، هویه ها، دوش های حمام، آبگرمکن ها، اجاق گاز، کوره، رادیاتور، توستر ها، سرخ کن ها، خشک کننده های لباس، انواع اتو مو و لباس میز بخار، دستگاه اسپرسو، سونا و پاک کننده بخار، بخاری های لوله ای، پمپ های پخش روغن، بخاری های مایع غوطه ور، گرمایش گاز و… اینها فقط نمونه های کمی از کاربرد های بیشمار المنت های حرارتی می باشند.همچنین این عناصر تولید گرمایش در محیط های صنعتی و تجاری دارای اهمیت بسیاری هستند. در قسمت های مکانیزم قدرت مانند : پمپ تخلیه فشار ، آون و کوره ها و آبگرمگن های ضد زنگ غوطه ور در مایعات استفاده می شوند. این مولد های حرارت برای صنایع کشتی سازی بخصوص در قسمت عرشه کشتی نیز بسیار حیاتی می باشند.

کاربرد المنت در صنعت و پزشکی

برخی دیگر از صنایع مهم عبارتند از : حرارتی و برودتی ، الکترونیک ، تجهیزات پزشکی . آب و فاضلاب ، لوازم خانگی ، پردازش فلز ، مواد غذایی، نیمه هادی ها و شیشه و سرامیک. روش کار المنت حرارتی کار المنت های حرارتی صفحه ای تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی بر اساس قانون ژول است. هنگامی که انرژی الکتریکی به یک المنت حرارتی صفحه ای اعمال می شود، مقاومت آن را افزایش می دهد. میزان انرژی گرمایی تولید شده به مقاومت مواد سازنده المنت نسبت به جریان الکتریکی عبوری بستگی دارد. اندازه گیری مقاومت سیم المنت یا همان المنت حرارتی سیمی براساس طول و سطح مقطع آن قابل محاسبه است. مهندسان این کمیت را به صورت اهم بر متر اندازه گیری می کنند . سپس با داشتن اهم محاسبه توان المنت امکان پذیر خواهد بود.
المنت های میله ای

انواع المنت حرارتی

TUBULAR HEATERS یا المنت میله ای

یکی از پر مصرفترین المنت ها در انواع صنایع المنت میله ای می باشند، که در سایزهای مختلف می توان  آن ها را سفارش داد و با توجه به کاربردی که خواهند داشت با روکش های مختلف مانند مس، تیتانیوم استیل و … ساخته می شوند. این نوع المنت ها، روکش خارجی قوی برای محفاظت در برابر فشار های الکتریکی دارند. و برای انواع  ولتاژها و توان های مختلف ساخته می شوند و دارای انواع مختلفی می باشد. المنت های میله ای در انواع خشک کن ها، لوازم خانگی، صنایع شیشه و … کاربرد دارند.

انواع المنت های میله ای

BELT HEATING ELEMENT یا المنت تسمه ای

به این مدل المنت، المنت حلقه ای یا کمربندی هم گفته می شود. این المنت ها را در انواع سایزها و مدل های متفاوت و با پوشش های الکتروگالوانیزه و یا استیل می توان سفارش داد. از این المنت ها برای منتقل کردن حرارت استفاده می شود. کاربرد این المنت ها در صنایع ذوب و تزریق آلومینیوم، صنایع تولید وتزریق پلاستیک و … می باشد.

CERAMIC HEATING ELEMENT یا المنت سرامیکی

برای ساخت این نوع المنت، از عایق های الکتریکی سرامیکی استفاده می شود، المنت سرامیکی را اکثرا به صورت حلقه ای ساخته می‌سازند. در سایزها و توان های گوناگون تولید می شوند و در بیشتر صنایع  کاربرد دارد.

المنت سرامیکی

CARTRIDGE HEATERS یا المنت فشنگی

از این نوع المنت به خاطر متغیر بودن قطر آنها، در صنایع مختلف استفاده می شود. یکی از نکات مثبت المنت های فشنگی، قابل کنترل بودن آن ها توسط ترموکوپل های مختلف و استفاده در فضای فشرده می باشد. کاربرد این نوع المنت ها در صنایع آزمایشگاهی،صنایع پلاستیک،تجهزات پزشکی و … می باشد.

GLASS HEATING ELEMENT یا المنت شیشه ای

چون این نوع المنت ها از گاز هالوژن پر می شوند می توانند دما را تا 2600 درجه سانتی گراد افزایش دهند. کاربرد این المنت ها در آزمایشات تحقیقی در تغییر شکل های گرمایی و صنایع گرمایش و … می باشد.

COIL HEATERS یا المنت کویل

این المنت ها به دلیل انعطاف پذیری بالا و کار در دما های بالای 700 درجه سانتی گراد، نسبت به دیگر المنت ها کاربرد بیشتری دارند. المنت کویل در دو نوع ترموکوپل دار و بدون ترموکوپل ساخته می شوند. از این مدل المنت ها علاوه بر کاربرد در اکثر صنایع، برای ایجاد گرما در محیط خلا نیز بهره میبرند.  

المنت کویل هیتر

Acid Resistant Heater یا المنت ضد اسید

این المنت ها به دلیل داشتن غلاف مخصوص در برابر خورندگی مواد اسیدی مقاوم هستند. در سه جنس استیل، شیشه ای و تیتانیوم تولید می شوند.

المنت ریخته گری

المنت ریخته گری از جمله المنت هایی هستند که از جنس آلومینیوم، چدن و برنج ساخته می‌شود و همین عامل نیز باعث می‌شود تا مقاومت بسیار بالا‌یی در برابر شرایط مختلف ازجمله رطوبت و … داشته باشند.

المنت ریخته گری

SILICONE RUBBER HEATER یا المنت سیلیکون رابر   

المنت سیلیکونی از جنس نیکروم یا نیکل است و یکی از پر کاربرد ترین محصولات در صنایع گرمایشی و سرمایشی است. ازجمله ویژگی های این نوع المنت عایق بسیار قوی و مناسب، بازدارندگی شعله، مناسب استفاده برای سطوح مختلف، داشتن اندازه و متراژ و توان های مختلف، انعطاف پذیر و …

برای کنترل میزان حرارت المنت از سنسور (برای سنجش میزان حرارت) و کنترلر یا ترموستات (برای کنترل میزان حرارت) استفاده می شود. از انواع سنسورهای  دما

می توان به ترموکوپل ها و سنسورهای RTD اشاره کرد. از محبوبترین ترموکوپل های موجود در بازار ترموکوپل Type K می باشد.

ترموکوپل تیپ K

یکی از پر مصرف ترین نوع های ترموکوپل، برای اندازه گیری دما های مختلف، ترموکوپل نوع K می باشد. در زمان خرید ترموکوپل تیپ K، باید به اندازه های قطر و پارامترهای فیزیکی آن توجه کرد. این ترموکوپل از ترکیب دو فلز کرومل و آلومل ساخته می شود. و به دلیل قمیت مناسبی که دارد یکی از پرمصرف ترین ترموکوپل ها می باشد. و بسته به شکل ظاهری در دماهای متفاوت کاربرد دارد و می توان از آن ها در دماهای بین 40 تا 1300 استفاده کرد. گروه صنعتی ترموتک هیتر سازنده انواع المنت های حرارتی با بالا ترین کیفیت و نازل ترین قیمت ها.

پیمایش به بالا